طرز تهیه کباب کوبیده سنتی
0 (0)

  • مدیریت
  • 13.04.2019
  • 14 دیدگاه شما

آموزش تهیه کباب بختیاری بره کباب و کباب کوبیده

اغراق نیست اگر بگوییم کباب کوبیده در میان محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین غذاهای ایرانی رتبه اول را دارد. برای ما ایرانی‌ها هیچ چیزی جای چلو کباب کوبیده را نمیگیرد. همه ما چنین خاطره خوشی در ذهن داریم که یک روز تعطیل به دشت و صحرازده‌ایم و بساط منقل را به پا کرده‌ایم. گوشت چرخکرده طعم‌دار شده با پیاز و ادویه را سیخ گرفته و کباب کرده‌ایم. لذت به دندان کشیدن کباب کوبیده چرب و نرم از آن خاطرات فراموش نشدنی است. البته گاهی فرصت کباب درست کردن روی آتش را نداریم و مجبور میشویم به کباب تابه ای بسنده کنیم ولی باز هم میگویم هیچ چیزی جای کباب کوبیده اصیل را نمیگیرد.

تهیه کباب کوبیده هرچند ساده است اما نکاتی دارد که اگر رعایت نشود کباب بیش از حد شل یا سفت میشود یا طعم خوبی پیدا نمیکند. این نکات را در دستور تهیه کباب کوبیده سنتی خواهید خواند و به صورت مرحله به مرحله در تصاویر مشاهده خواهید کرد. در پایان دستور هم نکات بیشتری را میخوانید که به شما در تهیه یک کوبیده بی نقص کمک میکنند.

طرز تهیه کباب کوبیده سنتی

پیازها را پوست بکنید و بشوید و با دنده ریز رنده یا چرخ کنید.

 سپس پیاز را در صافی بریزید و آب آن را به خوبی بگیرید و داخل کاسه ای بریزید.

گوشت راسته و قلوه گاه را چرخ و آن را به پیاز اضافه کنید. سپس نمک بزنید و 10 دقیقه خوب ورز دهید. حال، مخلوط گوشت را داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود (حدود 1 ساعت). پس از استراحت به مخلوط گوشت و پیاز آب گرفته کمی نمک و فلفل و زردچوبه بزنید.

مواد را باهم ورز دهید تا بافت گوشت چسبنده شود (اگر چرخ گوشت دارید بهتر است در این مرحله دوباره گوشت را با ادویه چرخ کنید).

برای به سیخ کشیدن ابتدا کاسه ای آب سرد در کنار دست تان قرار دهید. دست تان را پیش از برداشتن مایه کباب با آب کمی مرطوب کنید ، کمی از مایه کباب بردارید واز اطراف شروع به پوشاندن سیخ کنید. در پایان ابتدا و انتهای مایه کباب را به سیخ بچسبانید.

طرز تهیه کباب لاپلو

پس از آماده شدن تمام سیخ ها را 1 ساعت داخل یخچال استراحت دهید ( بهترین نوع طبخ برای کباب کوبیده آتش ذغال است اما میتوانید کباب ها را درون فر نیز اماده کنید ).

سیخ ها را روی ذغال بگذارید و با بادبزن شروع به باد زدن کنید . آتش را آرام و یکنواخت باد بزنید تا زمانی که گوشت خودش را بگیرد ، پس از اینکه گوشت خودش را گرفت دیگر نیازی به باد زدن نیست ( در زمان طبخ کباب ها را چند بار روی هم بزنید تا روغنی که از کباب ها چکیده میشود به خورد کباب ها برود ).

نکته ها : میتوانید گوشت را چرخ کنید و نمک بزنید و داخل فریزر بسته بندی کنید و در زمان تهیه کباب با پیاز آب گرفته مخلوط کنید و پس از 1 ساعت استراحت داخل یخچال به سیخ بکشید. در بعضی از روش ها مایه کباب 1 شب داخل یخچال استراحت داده و سپس کباب میشود.

تعیین کننده ترین عامل در طعم کباب کوبیده نوع گوشت و میزان چربی آن است. در تهیه کباب کوبیده معمولاً از گوشت گوسفندی یا ترکیب آن با گوساله استفاده میشود که هر دو خوب هستند و انتخاب بستگی به ذائقه شما دارد. بهترین ترکیب، ترکیب قلوه گاه گوسفند با راسته گوساله است. گوشت قلوه گاه چربی لازم برای کباب کوبیده را تأمین می‌کند.

میزان چربی حدود 20 درصد کافی است. یعنی در یک کیلوگرم گوشت حدود 200 گرم چربی لازم است که طعم خیلی خوبی به کباب کوبیده میدهد. مقدار بیش از این چربی باعث میشود مایه کباب شل شود و خوب به سیخ نچسبد. برای تهیه کباب کم چرب میتوانید از دستور تهیه کباب کوبیده مرغ استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]